BÜLENT BABÜR

Anasayfa » Haberler » T.C. Başbakanı Ahmet Davutoğlu Gündemi Değerlendirdi


 Yazdır02 Aralık 2015

Davutoğlu, Habertürk televizyonunda, ihracatçıların paniğe kapılması gerektiğini, ayrıca en kısa sürede asgari ücret ve öğrenci bursları ile ilgili artış olacağını söyledi.

"Kritik bir süreçten geçiyoruz. Bir hafta önce bu kriz başlamıştı. Türk hava sahasını ihlal eden o an itibarıyla milleti bilinmeyen uçak dolayısıyla yoğun bir diplomasi ve kritik süreçten geçiyoruz. Rusya'ya tavsiyemiz, olayın doğru anlaşılması ve kalıcı zararlar vermeden bu krizden çıkmak. Türkiye burada kasıtlı bir kriz başlatan taraf değil. Krizi başlatan taraf değil. Türkiye kendi hava sahası ile ilgili son derece defansif bir işlem yaptı.

 "Bayırbucak bölgesinde DAEŞ yok"

Şu an bu işlem yapılmamış olsaydı 'Niye TSK görevini yapmadı' diye sorulabilirdi. En başından itibaren son derece dostane biçimde 'Bizim hava sahamızı ihlal etmeyin' diye söylendi. 'Bayırbucak bölgesinde DAEŞ unsuru yok' dedik. Ama esas olan uluslararası hukuktan kaynaklanan görevimizi yerine getirdik. Bunu yapmamış olsaydık görevimizi yerine getirmemiş olurduk. Millete hesap vermek durumunda kalırdık.

Türkiye ciddi bir güvenlik kaygısı içinde Suriye sınırında. Rusya'nın bunu anlaması lazım.


"Bütün tedbirleri masaya yatırdık"

Bütün tedbirleri masaya yatırdık. Bugün sabah Sayın Mehmet Şimşek bu tedbirleri bana anlattı. hemen alacağımız tedbirler var. Türk ekonomisinin etkilenmemesi için neler yapacağımızı yakında kamuoyu ile paylaşacağız. Gerek ithalat-ihracat dengeleri gerek enerji konusunda bir kayıp olacaksa bu karşılıklı olacak. İki tarafın da zararına olacak bu tür suçlamalar ve ambargolar ilan etmek yerine beraber konuşmayı tercih ederim. Ukrayna ile krizde bütün ülkeler ambargo konuşurken 'Biz Rusya ile komşuyuz' dedik.


"İhracatçılarımız paniğe kapılmasın"

Milli güvenliğimizi sarsacak hiçbir eyleme izin vermeyiz. Fevri davranmayız. Bir söylem savaşına girmeyiz. Rasyonel bir taraf olarak Rusya'nın aldığı karar bizi nasıl etkiler, bunun tedbirlerini alırız. Yaş sebze ve meyvelerimizi orada bozulmayacak şekilde geri çekmemiz. Burada ihracatçılarımızın zarar görmemesi için gerekli tedbirleri alırız. İhracatçılarımız paniğe kapılmasın, zarar görmemeleri için çalışmalar yapıyoruz. Yaş sebze için Türkiye'nin pazar sıkıntısı yok. Başka ülkeye de satarız. Türkiye'nin kapısı kapanmaz.İhracatçılarımızın zarar görmemesi için devlet desteği dahil, gerekli tedbirleri alacağız.

Türk-Rus ilişkileri bu kadar kolay kopacak ilişkiler değildir.


RUSYA DOĞALGAZI KESER Mİ?

Dışişleri bakanı iken NABOCO dosyası imkalamıştık. Rusya bu telaşla, yeni bir hat açmıştı. Biz TANAP' devreye soktuk.
NABOCO'ya alternatif olan hat bizse teklif edildi. Başka projeler gündeme gelecek.
Reel olarak enerjide ikinci müşteriyiz. Karşılıkla taahütler var. En kötü ihtimale karyı hazırlıklı olmamız lazım.

İran ve Azerbaycan'dan gelen doğalgaz var. Öncelikle Rusya'nın böyle bir adım atamamasını umarım. Atarsa bu çalışmaları yaparız.

Gerekirse tezek yakarız" diye yanıt vermişti Erzurumlu vatandaşımız.


Bu yazıya ait yorum bulunamadı. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz »


 Yorum Ekle 0


İletişim
Merkez Mah. Ferah Sok. No:19. Gaziosmanpaşa/İstanbul +90 (212) 615 67 31 +90 (212) 615 67 31 info@bulentbabur.com
Sosyal Ağ