BÜLENT BABÜR

Anasayfa » Haberler » Ahmet Davutoğlu KKTC Başbakanı ile Görüştü


 Yazdır02 Aralık 2015

Başbakan Ahmet Davutoğlu KKTC Başbakanı Kalyoncu ile görüştü Günübirlik ziyaret için KKTC'de bulunan Başbakanı Ahmet Davutoğlu KKTC Başbakanı Ömer Kalyoncu'yla görüştü.

 

 

 

Günübirlik ziyaret için KKTC'de bulunan Başbakanı Ahmet Davutoğlu KKTC Başbakanı Ömer Kalyoncu'yla görüştü. Görüşme basına kapalı gerçekleşirken, Başbakan Ömer Kalyoncu ve Başbakanı Ahmet Davutoğlu baş başa görüşmenin ardından heyetlerinin de hazır bulunduğu Bakanlar Kurulu Salonu'nda basına açıklamalarda bulundu.

Köklü bir gelenek olarak Türkiye'de seçilen hükümetlerin güvenoyu almalarının ardından ilk olarak KKTC'yi ziyaret ettiğini belirten Davutoğlu, dün gece 23.00 sıralarında hükümetin güvenoyu almasının ardından 24 saat geçmeden KKTC'ye geldiklerini belirtti. KKTC'nin Türkiye için herhangi bir ülke olmadığını, komşu, dost ve candan sayıldığını kaydeden Davutoğlu, KKTC'de huzur, mutluluk ve istikrar olduğunda Türkiye'deki 78 milyon kişinin bundan mutlu olduğunu; aynı şeyin KKTC için de geçerli olduğunu ifade etti. KKTC'de sağlıklı bir yapı ve istikrarlı bir ekonomi olmasının önemine işaret eden Davutoğlu, 78 milyonluk Türkiye'nin bundan önce olduğu gibi bundan sonra da Kıbrıs Türk halkının yanında olmaya devam edeceğini, adada bulunacak iki kesimliliğe ve eşitliğe dayalı adil ve kalıcı bir çözümün destekçisi olmaya devam edeceğini söyledi. Davutoğlu, hükümetin her zamankinden daha güçlü olarak KKTC hükümetinin yanında olduğunu sözlerine ekledi.

 

 

 


KKTC Başbakanı Ömer Kalyoncu da bölgede KKTC'nin sırtını yaslayabileceği yegane devletin TC olduğunu ifade ederek, çok eski bir hükümet olmamasına rağmen CTP-UBP geniş tabanlı koalisyon hükümetinin KKTC halkı için başarıyı hedeflediğini söyledi. TC'nin verdiği desteğe teşekkür eden Kalyoncu, Türkiye'nin desteği olmaksızın reform sürecini hayata geçirmenin mümkün olamayacağını kaydetti. Bölge ve coğrafya itibarıyla Kıbrıs'ın oldukça sancılı bir yerde olduğuna da işaret eden Başbakan Kalyoncu, Kıbrıs'ta en erken zamanda bir çözüm bulunmasının hem Kıbrıslılara hem de Türkiye'ye ayak bağı olan bir sorunun çözümü anlamına geleceğini sözlerine ekledi.

 


Bu yazıya ait yorum bulunamadı. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz »


 Yorum Ekle 0


İletişim
Merkez Mah. Ferah Sok. No:19. Gaziosmanpaşa/İstanbul +90 (212) 615 67 31 +90 (212) 615 67 31 info@bulentbabur.com
Sosyal Ağ